SNMH-1130 on laadukas sashimi- veitsi Tamahagane San Tsubame -sarjasta, joka on suunniteltu leikkaamaan lehdenohuita kala- ja lihaviipaleita yhdellä vedolla.
Veitsessä on VG-5 ydinterä, jota ympäröi kaksi SUS410-teräskerrosta. Veitsen musta kahva on valmistettu micartasta – kestävästä ja vettähylkivästä materiaalista, joka paranee ajankuluessa saaden lisää pitoa. Micarta on erittäin hygieeninen materiaali ja sopii hyvin keittiöympäristöön.
Nimi Tamahagane tulee kallisarvoisesta teräksestä, jota käytetään katana-miekkojen, eli perinteisten japanilaisten samuraimiekkojen valmistuksessa. Miekat koostuvat kovan ja pehmeän teräksen yhdistelmästä. Tätä ainutlaatuista valmistusmenetelmää on käytetty monien sukupolvien ajan ja se on nykyään Tamahaganen veitsien valmistuksen perusta.





