Unikko -lasimaljakko, 18 cm

159.00

Lasimaljakossa on unikko-kohokuvio. Marimekon lasituotteet ovat suupuhallettua lasia. Käsityönä tehtäville ... Lue lisää
Tuotetunnus (SKU): 17516944197 Osasto: Avainsana tuotteelle Tuotemerkki:

Myyjä: Stockmann

Lasimaljakossa on unikko-kohokuvio. Marimekon lasituotteet ovat suupuhallettua lasia. Käsityönä tehtäville lasituotteille on tyypillistä, että niissä voi esiintyä pieniä käsityön jälkiä. Tuotteiden välillä voi olla vähäisiä eroja.maija isola loi unikko-kuvion, kuviosuunnittelun kansainvälisen ikonin, vuonna 1964. Marimekon perustaja armi ratia ajatteli, ettei kukkien todellista olemusta ole mahdollista vangita kuvioon. Tämän vuoksi marimekon mallistoihin ei aiemmin kukkia kuulunut. Maija isola suunnittelikin unikko-kuvion pikemminkin abstraktiksi tulkinnaksi kuin fotorealistiseksi toisinnoksi kukkateemasta. Tänä päivänä unikko on vahva ilon ja luovuuden symboli sekä tärkeä osa marimekon designidentiteettiä. Tuote pakataan logo-kuosiseen laatikkoon.

*Tuotteiden tämän hetken saatavuuden ja hinnan näet verkkokaupasta. 

Lisää vastaavia tuotteita voit etsiä sivustoltamme käyttäen hakutoimintoa.

Sivustolla on mainoslinkkejä tuotteita myyviin verkkokauppoihin. 

Sivustolla on käytössä evästeitä palvelun toimittamiseen ja liikenteen analysointiin. Voit joko hyväksyä tai kieltää nämä valintasi mukaan.
Lue lisää
Hyväksy
Hylkää
Scroll to Top